PEUGEOT 605 2.0L Turbo 4AT FWD (146 HP)
1989–1994
143
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1434kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |