PEUGEOT 605 3.0L V6 4AT FWD (170 HP)
1989–1994
168
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2975cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1438kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |