PEUGEOT 607 2.0L 16V 5MT FWD (138 HP)
2000–2005
134
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |