PEUGEOT 607 2.2L 16V 4AT FWD (158 HP)
2005–2010
156
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |