PEUGEOT 607 2.2L 16V 5MT FWD (160 HP)
2000–2005
156
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |