PEUGEOT 607 2.2L HDi 4AT FWD (136 HP)
2000–2005
131
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 317Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |