PEUGEOT 607 2.2L HDi 6MT FWD (133 HP)
2005–2010
131
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |