PEUGEOT 607 3.0L V6 24V 4AT FWD (210 HP)
2000–2005
207
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.4kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |