PEUGEOT 806 1.9L TD 5MT FWD (92 HP)
1998–2002
91
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |