PEUGEOT 806 2.0L 16V 4AT FWD (138 HP)
1998–2002
108
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |