PEUGEOT Hoggar 1.4L 6MT FWD (80 HP)
2010–2014
79
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Boot Capacity | 1133L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |