PEUGEOT iOn 16 KWh (67 HP)
2010–2012
66
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3474mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 168L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 / 65 R15 -175 / 55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |