PEUGEOT Landtrek 1.9L 6MT 4x2 (150 HP)
2020–
150
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5329mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1897mm |
| Wheelbase | 3180mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |