PEUGEOT Landtrek 2.4L 4x4 6AT (210 HP)
2020–
207
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2378cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5329mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1897mm |
| Wheelbase | 3180mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |