PEUGEOT Partner Combi 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2002–2008
74
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |