PEUGEOT Partner Combi 1.9L 5MT FWD (69 HP)
2002–2008
68
bhp
Power
16.9
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1868cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.9s |
| Top Speed | 142km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1242kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |