PEUGEOT Peugeot 2008 1.2L PureTech 130 8AT FWD (130 HP)
2020–
129
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |