PEUGEOT Peugeot 207 SW 1.4L 5MT FWD (73 HP)
2007–
72
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1271kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |