PEUGEOT Peugeot 208 1.2L PureTech 100 8AT (100 HP)
2020–
99
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4054mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |