PEUGEOT Peugeot 306 3 doors 2.0L 5MT FWD (155 HP)
1993–
153
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |