PEUGEOT Peugeot 605 2.1L TD 5MT FWD (110 HP)
1994–
109
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2088cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |