PEUGEOT Peugeot 807 2.0L 16V 5MT FWD (130 HP)
2002–
126
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |