PEUGEOT RCZ 1.6L THP 6AT FWD (156 HP)
2009–2013
154
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |