PEUGEOT RCZ 1.6L THP 6MT FWD (156 HP)
2009–2013
154
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
44.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.1mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 Or 235/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |