PEUGEOT RCZ 2.0L HDi 6MT FWD (163 HP)
2009–2013
161
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
53.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.2mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1474kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 Or 235/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |