PEUGEOT RIFTER 1.2L PureTech 6MT 7-Seats FWD (111 HP)
2018–
110
bhp
Power
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 2974mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 93L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |