PEUGEOT RIFTER 1.5L BlueHDI 6MT 5-Seats FWD (130 HP)
2018–
128
bhp
Power
50.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50.6mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4402mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1877mm |
| Wheelbase | 2784mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |