PEUGEOT Tepee Bipper 1.4L HDI 5MT FWD (70 HP)
2008–
67
bhp
Power
18.1
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
62.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.1s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 62.8mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3959mm |
| Width | 2519mm |
| Height | 1782mm |
| Wheelbase | 2284mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 356L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |