PEUGEOT Tepee Expert 2.0L 5MT FWD (140 HP)
2007–
138
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4805mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1942mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1754kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16C |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Full Disks |