PEUGEOT Tepee Expert 2.0L HDI 5MT FWD (130 HP)
2007–
126
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
39.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.7mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4805mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1942mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1754kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16Xl |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Full Disks |