PEUGEOT Tepee Partner 1.6L HDi FAP BVM5 5MT FWD (111 HP)
2008–2012
110
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4380mm |
| Width | 438mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 505L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 65 R15 - 215 / 55 R16 |