PEUGEOT Tepee Partner 1.6L VTi 120 BVM5
2008–2012
118
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4380mm |
| Width | 438mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 505L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 65 R15 - 215 / 55 R16 |