PLYMOUTH 1967 Photos, engines 3.2L 3MT RWD (127 HP)
1967–
125
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3249cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93.4kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4785mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |