PLYMOUTH Barracuda Sport Coupe 2.8L 3AT RWD (102 HP)
1964–
101
bhp
Power
17.6
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2789cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.6s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |