PLYMOUTH Barracuda Sport Coupe 3.7L 3MT RWD (147 HP)
1964–
145
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3682cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |