PLYMOUTH Barracuda Sport Coupe 4.5L V8 3AT RWD (182 HP)
1964–
180
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4478cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drum |
| Rear Brakes | Drum |