PLYMOUTH Laser 2.0i 5MT (137 HP)
1989–1994
135
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |