PLYMOUTH Laser 2.0i Turbo 5MT (195 HP)
1989–1994
192
bhp
Power
143
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143.4kW |
| Torque | 276Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |