PLYMOUTH Neon Sedan 2.0i Sport 5MT (132 HP)
1994–1999
130
bhp
Power
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97.1kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4364mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |