PLYMOUTH Plymouth Voyager 3.3i V6 4AT FWD (162 HP)
1996–
160
bhp
Power
109
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119.3kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |