PLYMOUTH Plymouth Voyager 3.3i V6 4AT FWD (165 HP)
1990–
163
bhp
Power
124
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.4kW |
| Torque | 263Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1633mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1616kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |