Polestar Polestar 3 Performance Pack 111 KWh AWD (517 HP)
2022–
4.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 49799mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R21 // 295/40 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |