PORSCHE 718 Boxster GTS (982) 2.5L 6MT RWD (365 HP)
2017–
360
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 360bhp |
| Power | 268.5kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35/R20 // 295/30/R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |