PORSCHE 911 (901) 2.0L E 5MT (140 HP)
1964–1973
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4163mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2210mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165-15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |