PORSCHE 911 (901) 2.4L S 5MT (190 HP)
1964–1973
188
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2341cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4163mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1077kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |