PORSCHE 911 Carrera 2 (964) 3.6
1989–1993
247
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 (Front) - 225/50 Zr16 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |