PORSCHE 911 Carrera 4 (964) 3.6 5MT (250 HP)
1988–1993
247
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 || 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |