PORSCHE 911 Carrera 4 (991) 3.4L 7MT AWD (350 HP)
2012–2015
345
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3436cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1303mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R19 || 295/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |