PORSCHE 911 Carrera 4 (993) 3.6L 6MT RWD (272 HP)
1994–1997
268
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 || 255/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |