PORSCHE 911 Carrera 4 (993) 3.6L 6MT RWD (285 HP)
1994–1997
282
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 || 255/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |